سبک زندگی

شما این اشتباهات را در خانه تکانی نکن!

از این اشتباهات رایج خانه تکانی دوری کن!

اشتباهات رایج خانه تکانی ؛ در فرآیند خانه‌تکانی و تمیزکردن کامل اتاق‌ها، برای جلوگیری از نیاز به دوباره کاری، باید از برخی اشتباهات متداول پرهیز کرد. به عنوان مثال، برخلاف باور عموم، تمییز کردن شیشه پنجره‌ها زیر نور خورشید به هیچ وجه کار درستی نیست. همچنین، اسپری کردن مستقیم شوینده‌ها روی سطوح چوبی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. برای درک بهتر این موارد در ادامه این مقاله با مجله اینترنتی تاپ10باز همراه شوید.

1- نداشتن برنامه ای منظم برای تمیزکاری

هنگامی که در طول سال اقدام به تمیزکاری نمی‌کنید و همه کارها را به آخر سال می‌اندازید، در واقع به حجم و سختی خانه تکانی افزوده می‌شود. به جای اینکه یک بار در سال به شدت خود را خسته کنید و تمامی کارها را یکجا انجام دهید، بهتر است این مسئولیت را هر هفته انجام دهید. این کار نه تنها به تمییزی خانه کمک می‌کند، بلکه از خستگی مفرط شما هم جلوگیری می‌کند.

بنظر من از اولین اشتباهات رایج خانه تکانی می‌توان به بی برنامگی در تمییزکاری اشاره کرد.

2- اسپری کردن مستقیم تمیزکننده‌ها بر روی سطوح

Direct spraying of cleaners on the surface
https://top10baz.com/category/lifestyle/

بر خلاف عقیده اکثر مردم، اسپری کردن مستقیم شوینده‌ها بر روی سطوح چوبی یا شیشه ای به تمیزی بیشتر آن‌ها کمک نمی‌کند. در واقع، این عمل باعث چسبناک شدن سطوح می‌شود که این عمل باعث می‌شود سطوح چسبناک گرد و غبار را به خود جذب کند. برای جلوگیری از این مشکل، مایع تمیزکننده را روی دستمال اسپری کرده و سپس با آن میز یا سطح مورد نظر را پاک کنید.

پس اسپری کردن و پاشیدن مستقیم مواد شوینده بر روی سطوح یکی از اشتباهات رایج در خانه تکانی محسوب می‌شود.

3- اختراع شوینده خانگی!

هرچند که در اینترنت مقالات بی‌شماری در خصوص ساخت انواع شوینده و ابزارهای لازم برای تمیزی خانه وجود دارد، اما توصیه می‌شود از ساخت و ترکیب مواد شوینده در خانه خود دوری کنید. دلیل این توصیه این است که خلاف انتظار، استفاده از نسخه‌های خانگی و دست‌ساز این محصولات ممکن است به مسمومیت و حتی مرگ منجر شود و برخلاف باور عمومی به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است هزینه بیشتری را بر دوش شما بگذارد. همچنین، این محصولات اغلب خاصیت تمیزکنندگی مطلوبی ندارند.

پس یکی از بزرگترین اشتباهات رایج خانه تکانی را می‌توان ترکیب مواد شوینده دانست. اشتباهی که می‌تواند منجر به مرگ شما و عزیزانتان شود.

4- استفاده غلط از مواد شوینده

Improper use of detergents

یکی از اشتباهات متداول در میان خانم‌های خانه‌دار این است که در حین تمیزکاریاجازه نمی‌دهند مایع شوینده برای چند دقیقه روی سطوح باقی بماند. این کار به منظور اثربخشی بیشتر شوینده در حذف چربی‌ها و آلودگی‌ها انجام می‌شود و باعث آسانی فرآیند پاک‌سازی می‌شود.

در تمیز کردن سطوحی که چربی زیادی به خود می‌گیرند مانند کاشی‌های آشپزخانه حتماً به این مورد توجه ویژه‌ای کنید.

5- تعویض نکردن به موقع کیسه و فیلتر جاروبرقی

با توجه به اندازه جاروبرقی و تشخیص شخصی، هرچند وقت یکبار کیسه داخلی دستگاه را تعویض کنید. در غیر این صورت، به جای جمع کردن آشغال‌ها درون جاروبرقی، همه آنها روی سطح زمین پخش خواهند شد و کار شما را دوبرابر خواهند کرد.

پس برای انجام ندادن این اشتباه رایج خانه تکانی حتماً حواستان به سرویس جاروبرقی خود باشد.

6- کم توجهی به هواکش سرویس بهداشتی

 

ساده‌ترین کار برای تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی این است که 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع کار، هواکش را روشن کنید با این کار رطوبت از بین می‌رود و فرآیند تمیزکاری راحت می‌شود.

7- تمییز کردن شیشه پنجره‌ها زیر نور خورشید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر پنجره‌ها را در طول روز و زیر نور خورشید بشوینند، بهترین نتیجه را خواهند گرفت. اما این باور اشتباه است، زیرا در گرمای آفتاب، شوینده شیشه بسیار سریع روی پنجره خشک شده و اثرات لک روی شیشه باقی می‌ماند. بنابراین، بهتر است این کار را در روزهای ابری یا پس از غروب آفتاب انجام دهید تا از این مشکل جلوگیری کنید.

پس الان متوجه شدید که تمییز کردن شیشه‌ها زیر نور خورشید یکی از اشتباهات رایج در خانه تکانی میباشد.

8- استفاده از گردگیرهای دستی در خانه تکانی

اشتباهات رایج خانه تکانی

این گردگیرها هیچ‌گونه خاصیت تمیزکننده‌ای ندارند و تنها گرد و غبار را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌کنند. به جای استفاده از این وسایل غیرکارآمد، بهتر است از دستمال‌های میکروفایبر برای پاکسازی غبار و آلودگی از سطوح استفاده کنید.

استفاده از گردگیرهای دستی در تمیزکردن منزل یکی از اشتباهات رایج خانه تکانی می‌باشد.

9- راه رفتن با کفش در خانه

برای اینکه تو زحمت اضافه نیافتید، بهتر است کفش‌های خود را در بیرون در آورده و پابرهنه روی فرش و کفپوش‌ها قدم بزنید. به خوبی می‌دانید که کف کفش‌ها پر از خاک و آلودگی است و با وارد کردن آنها به داخل خانه، تنها زحمت خود را دوچندان می‌کنید.

10- استفاده بیش از حد از آب در خانه تکانی

اشتباهات رایج خانه تکانی

استفاده بیش از حد از آب در تمیزکاری‌ها، علاوه بر تلفات اقتصادی، به محیط زیست نیز آسیب می‌زند. بسیاری از ما در تلاش برای تمیزی کامل و سریع، بیش از حد از آب استفاده می‌کنیم که در واقع به جای کمک به تمیزی، منجر به اسراف و آلودگی می‌شود. به جای این اشتباه، می‌توانیم از روش‌های کارآمدتری مانند استفاده از ابزارهای با کارایی بالا، تنظیم فشار آب به‌صورت مناسب، و انتخاب زمان‌های مناسب برای تمیزکاری استفاده کنیم. این اقدامات نه تنها به صرفه‌جویی در مصرف آب کمک می‌کنند بلکه از حفظ محیط زیست نیز حمایت می‌کنند.

11- اشتباهات رایج خانه تکانی

شما بگویید ؛ به نظر شما یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در زمان خانه تکانی انجام می‌دهید، چه کار است؟
بیشتر یخوانید
بیشتر بخوانید
مشاهده بیشتر

بهروز

سلام... من بهروز هستم.... یک علاقه مند به سئو، دیجیتال مارکتینگ و نویسندگی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا