سبک زندگی

10 گام جادویی برای تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ🌱

کارهایی که والدین برای تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ باید انجام دهند.

بلوغ از جوانب مختلف به شکل‌های متعددی نمایان می‌شود: عاطفی، جسمی، اخلاقی، اجتماعی و فکری. این تمام ابعاد مهم هستند تا یک کودک به یک فرد بالغ و مسئول تبدیل شود که به خودش احترام می‌گذارد و آماده به همکاری با دیگران است. والدین با راهنمایی و پشتیبانی خود می‌توانند به فرزندان خود کمک کنند تا در تمامی این زوایا به بلوغ برسند و برای مراحل بزرگسالی آماده شوند. پس با ما در مجله اینترنتی تاپ 10 باز همراه شوید تا به بررسی این ۱۰ گام جادویی برای تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ بپردازیم.

۱۰ کاری که والدین برای ساختن یک فرد بالغ از فرزند خود باید انجام دهند.

  • با فرزندتان مرتب مثل یک کودک رفتار نکنید.
  • به فرزندتان خود کفایی را یاد بدهید.
  • به فرزندتان حق انتخاب بدهید.
  • به فرزندتان اجازه بدهید تا اشتباه کند!
  • درباره چرایی یک چیز به فرزندتان توضیح دهید.
  • اجازه بدید فرزندتان جواب سوال‌های دیگران را خودش بدهد.
  • انضباط را به فرزند خود یاد دهید.
  • خود کنترلی را به فرزندتان یاد دهید.
  • اجازه بدید که خودش به تنهایی به مدرسه برود.
  • به فرزندتان اجازه بدید که اصول و عقاید خودش را داشته باشد.

با فرزندتان مرتب مثل یک کودک رفتار نکنید.

وقتی فرزندتان سه ساله می‌شود، می‌توانید آرام‌آرام او را به انجام برخی کارهای روزانه عادت دهید، به عنوان مثال، او می‌تواند اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند. همزمان با پیشرفت سن فرزندتان، می‌توانید فهرست وظایف خانگی او را گسترش دهید. این اقدام به رشد و نهادینه شدن سعی و کوشش و انضباط در او کمک می‌کند. همچنین، این تجربه به او یاد می‌دهد که به دیگران کمک کند و احترام به زحمات آن‌ها را حفظ کند.

به فرزندتان خود کفایی را یاد بدهید.

برای تربیت فرزندتان، بهتر است تمام کارها را به جای او انجام ندهید. او نیاز دارد که یاد بگیرد لباس‌هایش را بپوشد، بند کفش‌هایش را ببندد، و کیف مدرسه‌اش را آماده کند. البته ممکن است شما این کارها را سریع‌تر و با مهارت بیشتری انجام دهید، اما با صبر منتظر باشید تا فرزندتان خودش تلاش کند. به یاد داشته باشید که شما همیشه برای کمک در دسترس نخواهید بود و او باید یاد بگیرد که می‌تواند به خودش اعتماد کند.

به فرزندتان حق انتخاب بدهید.

تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ - داشتن حق انتخاب

به فرزندتان فرصت انتخاب دادن را بدهید. در مواردی مانند انتخاب لباس، اسباب‌بازی یا سرگرمی‌ها، نباید شما برای او  تصمیم‌ بگیرید. می‌توانید با توصیه کردن به او کمک کنید و درباره انتخاب‌هایش با او صحبت کنید، اما باید بدانید که او بهتر از هر کس می‌داند که چه می‌خواهد. فرزندتان خودش می‌داند که چه می‌خواهد و شما فقط باید او را در به دست آوردن خواسته‌هایش حمایت کنید.

به فرزندتان اجازه بدهید تا اشتباه کند!

در دعوا کردن فرزندانتان زیاده‌روی نکنید. حتماً به او درباره‌ی مسائلی که می‌توانند برایش خطرناک باشند، توضیح دهید. اما در موارد دیگر، به او آزادی عمل دهید. این کار به فرزندتان این امکان را می‌دهد که از اشتباهات خود درس بگیرد و تجربه‌های خود را کسب کند، امری که برای آینده‌اش مفید است. به خاطر داشته باشید که اشتباهات، شکست‌ها و ناامیدی‌ها همگی جزء طبیعی زندگی هستند.

درباره چرایی یک چیز به فرزندتان توضیح دهید.

درباره ی اقداماتتان برای فرزندتان توضیح دهید. اگر سرزنشش کردید، حتماً به او بگویید که دلیلش چه بوده و مرتکب چه اشتباهی شده است. بسیار مهم است که فرزندتان به اشتباهات خود پی ببرد و نتیجه گیری های خودش را داشته باشد. او باید درک کند که کارهایش می تواند نتایج بخصوصی داشته باشد. سعی کنید هنگام توضیح اینکه چرا بهتر است آن طور رفتار نکنند، آرامش خود را حفظ کنید.

انضباط را به فرزند خود یاد دهید.

فرزندتان نیاز دارد که بیاموزد چگونه منضبط باشد و وظایف واجب خود را انجام دهد، حتی اگر از انجام آن‌ها لذت نبرد. اقداماتی مانند مسواک زدن پیش از خواب، جمع کردن اسباب‌بازی‌های خود و انجام تکالیف مدرسه، بخشی از یک برنامه روزانه و روتین هستند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. بدون اینکه کنترل کاملی بر کارهای فرزندتان داشته باشید، به او یاد دهید که تکالیف مدرسه‌اش را به صورت خودمختار انجام دهد و صرفاً با یادآوری به او کمک کنید که دندان‌هایش را مسواک بزند.

اجازه بدید فرزندتان جواب سوال‌های دیگران را خودش بدهد.

تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ - قرصت پاسخ دادن به سوالات دیگران

به فرزند خود این امکان را بدهید که از جانب خود صحبت کند؛ چرا که این موضوع هم برای تقویت مهارت‌های ذهنی او و هم برای بهبود مهارت‌های ارتباطی اش بسیار حیاتی است. فرزند شما نباید از اینکه کسی از او سوال کند بترسد. او باید یاد بگیرد که چطور به سؤالات پاسخ دهد و در غیر این صورت، ممکن است خجالتی شود و احتمالاً خود را از دیگران دور کند.

خود کنترلی را به فرزندتان یاد دهید.

بچه‌ها بسیار احساساتی هستند. آن‌ها ممکن است دیوانه وار خوشحال شوند یا با چند صدای بلند گریه کنند که صدایشان تا خیابان برسد. شادی یک احساس بسیار خوب است، اما اگر فرزندتان حتی با مخالفت کوچکی شروع به جیغ و داد کرد، مهم است به او نشان دهید چگونه احساسات خود را کنترل کند. فرزندتان باید رفتار معقولی در مقابل اتفاقات داشته باشد. اگر هر بار که سر و صدا به راه می‌اندازد، به خواسته‌اش واکنش نشان دهید، ممکن است عادت کند که همه چیز را با همین روش به دست آورد.

اجازه بدید که خودش به تنهایی به مدرسه برود.

لزومی ندارد همیشه حضور داشته باشید. وقتی کودک بزرگتر می‌شود، اگر ممکن باشد، به تنهایی به مدرسه برود یا سوار سرویس شود. برخورداری از این فرصت، او را به استقلال و مسئولیت‌پذیری هدایت می‌کند. اگرچه حضور شما امنیت را افزایش می‌دهد، اما اجازه دهید کودکان از نوجوانی به بعد قواعد و احتیاط‌ها را بیاموزند. همچنین، دوستانشان را تشویق کنید تا با هم به مدرسه بروند و در راه برنامه‌ها و تجربیات جدید صحبت کنند.

به فرزندتان اجازه بدید که اصول و عقاید خودش را داشته باشد.

پرورش توانایی تفکر و داشتن نگاه نقادانه به مواقع چالش‌برانگیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. اجازه دهید فرزندتان عقیده خود را بیان کند تا از تحقیر دیگران جلوگیری کرده و برای اثبات نظراتش به راه‌های نامناسب نیفتد. این کمک می‌کند تا در آینده، به عنوان یک فرد سسن عنصر و تحت تأثیر قرار نگیرد.

چکیده ۱۰ گام جادویی برای تربیت فرزندانی خودکفا و بالغ

در این سفر به سوی بلوغ و رشد فرزندان، ده مرحله کلیدی برای والدین پدیدار شده است. از ایجاد حد مجاز در مداخله تا ارتقاء استقلال احساسی، هر کدام از این اقدامات به رشد و بلوغ رفتاری و عقلی فرزندان کمک می‌کند. با پیشبرد مهارت‌های ارتباطی، تقویت تفکر نقادانه و اعطای فرصت به فرزندان برای ابراز عقیده، والدین می‌توانند محیطی سازنده را برای رشد فرزندان خود ایجاد کنند.

حالا چالش برای شماست! آیا آماده‌اید این ده مرحله را در زندگی و روابط خود با فرزندانتان به کار گیرید؟ به مجله اینترنتی تاپ10باز بپیوندید و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید، در پایان این مقاله رو با یک سوال از شما خاتمه می‌دهیم…

شما چه اقداماتی تا به حال برای رشد فرزندان خود اجرا کرده‌اید؟

منبع: brightside

مشاهده بیشتر

بهروز

سلام... من بهروز هستم.... یک علاقه مند به سئو، دیجیتال مارکتینگ و نویسندگی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا